Тиждень документального кіно про права людини і волонтерство
Тиждень документального кіно про права людини і волонтерство
Знання про права людини — це компас для молоді, що допомагає орієнтуватися в сучасному світі, захищати власну гідність і поважати свободу інших. А знання про волонтерство навчають молодь бачити силу добрих справ, формують відповідальність за суспільство та відкривають шлях до розвитку особистості через допомогу іншим. Об’єднавши ці два компоненти, громадська організація Docudays UA на матеріалах Міжнародного фестивалю Docudays UA оголосила про проведення Всеукраїнського DOCU/ТИЖНЯ про права людини та волонтерства з вересня до кінця жовтня. І ми, з ініціативи заступників директора з навчальної та виховної роботи Вікторії Горбатюк та Аліни Андрущак, долучились до його проведення.
Таким чином, протягом жовтня в нашому освітньому закладі проходив Тиждень документального кіно на тему прав людини та волонтерства. У цей період у межах проєкту ми з учнями обговорили що таке права людини та волонтерство, їхнє значення для кожної окремої людини та суспільства в цілому, а також переглянули й обговорили такі кінострічки:
- “Мова” режисера Сергія Лисенка. Фільм про те, як активісти організовують на Сході й Півдні України безплатні мовні курси для всіх охочих, а також привозять у міста й містечка книжкові ярмарки, музичні гурти та проводять зустрічі з письменниками.
Ми з учнями обговорили свої враження від його перегляду та разом дійшли висновків: по-перше, мова поряд із історичною пам’яттю та народною культурою визначає нашу національну ідентичність, по-друге, нам треба вивчати українську мову, щоби більше ніхто не мав намірів “захищати” нас як носіїв ворожої нам мови, а по-третє, якщо в Україні буде більше книжок і їх будуть читати, то, можливо, нам більше не доведеться купувати бронежилети.
- “Євромайдан SOS” режисера Сергія Лисенка. У фільмі йдеться про те, як 1 грудня 2013 року (наступного дня після побиття студентів на Майдані Незалежності) активісти відкрили “гарячу” лінію для постраждалих і ще одну – для волонтерів-адвокатів. Таким чином забезпечили юридичні послуги та захист у судах для учасників протесту. А після 24 лютого 2022 року, коли росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, «Центр громадських свобод» відновив діяльність ініціативи «Єромайдан SOS». Завдяки цьому вдалося побудувати відкриту правову систему на засадах самоорганізації.
- “Казка про коника” режисерів Уляни Осовської та Дениса Страшного. У фільмі йдеться про колишнього антирадянського активіста, а нині — монаха в миру й художника Анатолія Лютюка, який мешкав у старовинній кам’яній вежі в Таллінні. Утім, початок російсько-української війни у 2014 році змусив його залишити мирну естонську столицю й з волонтерською місією вирушити в прифронтові міста й села України. Ми порівняли діяльність волонтера Анатолія Лютюка з нашими місцевими активістами, які часто жертвують своїми інтересами, особистим часом та коштами і надають допомогу військовим. В нашому освітньому закладі теж є волонтери. Наші здобувачі освіти беруть участь в благодійних акціях ярмарках милосердя на підтримку ЗСУ, військових та їхніх сімей. Цьогоріч ми надали матеріальну допомогу чотирьом пораненим нашим захисникам. І надалі будемо допомагати тим, хто того потребуватиме.
Разом ми переконалися в тому, що документальне кіно – це ефективний освітній інструмент, який допомагає в неформальний і нестандартний спосіб говорити з учнями про важливе, навчати їх базових цінностей і прав людини, готувати їх до відповідального дорослого життя.